Ümit Güner

Ümit Güner

Şehit düştüğü tarih: 27 Eylül 1998

Mersin’in Tarsus ilçesinde doğan Ümit Güner, Proletarya Partisi’nin düşünceleriyle ‘94-’95 yılında üniversitede okuduğu yıllarda Kütahya Simav’da tanıştı. 1997 yılında TMLGB’ye üyelik başvurusunda bulundu. Simav’da Halkevi’nde ve kendi okulunda faaliyet sürdürdü. Kısa bir dönem TMLGB’nin Çukurova Bölge Sorumluluğunu yaptı. Verilen her görevi tereddütsüz kabul eden Ümit Güner, yaşanan aksaklıklardan dolayı gerillaya katılamayınca o yılki eğitim kampına katıldı.
‘98 yazında gerillaya katılırken “bütün yetmezliklerime rağmen, bütün zaaflarıma rağmen, kendimi savaşın içine atmalıyım. Düzenin hiçbir olanağı benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Beni ve çevremdekileri insanlıktan çıkarıyor, insanlaşmanın tek yolu savaşta yerini almak. Ve bu yolda tereddüt etmeyeceğim” bilincini kuşanmıştı. 27 Eylül 1998 tarihinde Tokat Dumanlı direnişinde şehit düştüğünde TKP/ML’nin ileri sempatizanı, TİKKO’nun savaşçısıydı.

DUMANLI ŞEHİTLERİ

27 Eylül 1998 tarihinde Tokat Almus’a bağlı Varzıl köyü yakınlarında, Tokat ile Sivas arasında yükselen Dumanlı dağında TKP/ML’ye bağlı Halk Ordusu TIKKO gerillan ile faşist TC güçleri arasında çıkan çatışmada gerillalardan Bahattin Günel (Eyüp), Leyla Karataş (Nilüfer), Ümit Güner (Ümit) ve Zeynel Çalpar (Bakış) şehit düştüler.

Bir cevap yazın