Ümit Çağlayan San

Ümit Çağlayan San

Şehit düştüğü tarih: 23 Kasım 1997

“… Devrim ancak örgütlü bir gücün kahredici vuruşları ile gerçekleşebilir. Onun içindir ki partimizi gözümüz gibi korumalı, onu bizleri devrime götürecek önemli bir araç olarak kullanmalıyız.” (Ailesine yazdığı mektuptan)
Sivas ili Şarkışla ilçesi Emlakhüyük köyünde 1974 yılında dünyaya gelen Ümit San yoksul, ilerici bir ailenin çocuğuydu. Yaşamı işçilikle geçti. Proletarya Partisi’nin düşünceleriyle İstanbul Sarıyer Bölgesi’nde tanıştı. Kısa zamanda da TMLGB’nin işçi alanının aktif bir militanı olarak TKP/ML’nin en zorlu anlarında mücadelesini aksatmadan sürdürdü. 1996 yılında düzenlenen operasyonlarda tutuklanarak Bayrampaşa Hapishanesi’ne konuldu. 96 Ölüm Orucunda, SAG eylemine katıldı. Hapishane sonrası mücadelesine bıraktığı yerden devam etti. Gerillaya Ümit Çağlayan San’nden kan taşıyanlardandı. Sağlık problemlerine ve kendisine engel teşkil eden feodal bağlarına rağmen “parti ve mücadele nerede olmamı gerektiriyorsa oradayım” diyen Ümit San; ‘97 yılında gerillaya katıldı.
Ümit San, şehit düştüğünde TKP/ML’nin ileri sempatizanı, TİKKO’nun savaşçı- sıydı.

ESE YAYLASI ŞEHİTLERİ

Tokat’ın Ese Yaylası’nda faşist TC devletinin kolluk güçleriyle TKP/ML’ye bağlı TIKKO gerillan arasında çıkan çatışmada TKP/ML’nin 4. Genel Sekreteri Mehmet Demirdağ (Barış), Ümit Dinler (Ünal), Duran Salman (Özgür), Dilek Konuk (Meral), Ümit Çağlayan San (Yılmaz) şehit düştüler.

Bir cevap yazın