Süheyla Dağdeviren

Süheyla Dağdeviren

Şehit düştüğü tarih: 15 Nisan 1995

“Kolay değildir, zora karşı zoru örgütleyip dişe-diş cenkleşmeyi sürdürmek. Kolay değildir bu zorlu yolda, sağa sola yalpalamadan Marksizm-Leninizm-Maoizm biliminin bilinçlerde yarattığı enerjiyle sonuna dek yürüyebilmek.
Kolay değil, buz kesmiş ellerle, silahı sıkı sıkıya kavramak, donmuş parmakla tetik çekmek” (Dr. Meral’in kaleminden)
O bunları kavrayarak yürüdü zorlu yolda. Bunları kavrayarak aştı zorlu dönemeçleri…
Yoksul bir Kürt ailesinin çocuğu olarak 1965’te Dersim’in Nazimiye ilçesinde dünyaya geldi. Ankara Hemşirelik Okulu Cerrahi bölümünü bitiren Süheyla Dağdeviren (Dr. Meral), çeşitli hastanelerde hemşirelik yaptı. TKP/ML’nin gençlik örgütü TMLGB içerisinde aktif faaliyet yürüttü. Proletarya Partisi’ne daha faydalı olabilmek için Yüksek Hemşirelik Bölümünü bitirip bir süre yüksek hemşire olarak çalıştıktan sonra 1990’da TİKKO saflarında gerilla faaliyetine katıldı.
TKP/ML Üyesi ve birliğin doktoru olarak 5 yıl TİKKO saflarında savaşan Süheyla Dağdeviren düzenin kendisine sunduğu tüm olanakları reddederek her türlü yeteneğini partisine, yoldaşlarına ve halkına sundu. O mücadeledeki duruşu ve üstlendiği rolle kadına dayatılan ikincil konumuna karşı da cepheden tavır almasını başaran örnek savaşçılardan biri oldu.

15 Nisan 1995 günü akşam saatlerinde Erzincan Kemah’a bağlı Tımığı (Yağça) Köyü civarında, hareket halinde olan TİKKO birliğine faşist TC ordusunun termal kameralı silahlarla saldırısı sonucu Süheyla Dağdeviren ve Munzur Keskin ile birlikte şehit düştü.

1995 Erzincan-Kemah çatışmasında yine yoldaşlarına yardım etmeye, onları ateş hattını dışına taşımaya çalışırken şehit düştü.

Bir cevap yazın