Selahattin Doğan

Selahattin Doğan

Şehit düştüğü tarih: 2 Şubat 1978

Selahattin Doğan

Selahattin Doğan

1954 yılında Sinop-Erfelek’e bağlı Sarıboğa köyünde dünyaya gelen Selahattin Doğan, yoksulluktan dolayı ancak ilkokulu bitirebildi. Yoksulluk ve sefalet Onu çocuk yaşta evin geçimini üstlenmeye itmişti. İstanbul’da çeşitli inşaatlarda ve fabrikalarda işçilik yaptı. O dönemde İbrahim Kaypakkaya’nın düşünceleriyle tanışarak TKP/ML saflarında mücadeleye katıldı. Dürüst, samimi ve fedakar tavırlarıyla kitlelerin gönlünde taht kurdu. İşçi sınıfı içinde mücadele yürüttü. Kısa sürede siyasal olarak yetkinleşerek Parti Üyeliği sıfatına erişmiş mücadeleyi artık Parti Üyesi olarak omuzla- mıştı. İstanbul bölgesinde faaliyet yürüten Selahattin Doğan, o dönemde birçok askeri eyleme de imzasını atmıştır.
Selahattin Doğan’ın şehit düştüğü çatışma şöyle gelişir: Süleyman Cihan ile önceden tespit ettiği randevu için Bahçelievler Haznedar’a gider. Tesadüfen o bölgede başka bir devrimci örgüt banka kamulaştırması eylemi yapmıştır.

Selahattin Doğan

Selahattin Doğan

Bu eylemden haberi olmayan Selahattin Doğan, aniden çevrenin polislerce kuşatıldığını ve arama yapıldığını farkeder ve hemen oradan uzaklaşmaya çalışır. Durumu farkeden polis, arkasından ateş açar. Çıkan çatışmada Selahattin Doğan bacağından yaralanır.

Yaralı bir şekilde 5 Ocak 1978’de düşmanın eline geçer. Ondan bilgi almak için her yola başvuran polis, İbrahim’den devralınan “ser verip sır vermeme” tavrı karşısında yenik düşmüştür. Denedikleri tüm işkence yöntemlerine rağmen hiçbir şey elde edemeyen işkenceciler O’nu 2 Şubat 1978’de katleder.

Ey yiğit halk savaşçısı
Selahattin Doğan yoldaş
Örnek oldu direnişin
Selahattin Doğan yoldaş

Türkü düşmez dilimizden
Silah düşmez elimizden
Korkuyorlar ölümüzden
Selahattin Doğan yoldaş

İşçi-köylü neferleri
Tanımıyor engelleri
Parça parça zaferleri
Selahattin Doğan yoldaş

Kanın yerde kalmayacak
İntikamın alınacak
Patron-ağa yıkılacak
Selahattin Doğan yoldaş

(Selahattin Doğan şehit düştükten sonra yoldaşları ve halk arasında söylenen bir marş)

Bir cevap yazın