Sefagül Kesgin

Sefagül Kesgin

Şehit düştüğü tarih: 2 Şubat 2011

1977 yılı Erzurum doğumlu olan Sefagül (Eylem) yoldaş, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde okurken örgütlenmiştir. Bu dönemde aynı zamanda yerel faaliyet de yürüten yoldaş 1998 yılında Ordu’da yapılan bir askeri eylem sonrasında tutuklanmış, kısa bir süre Erzurum Hapishanesinde kalmıştır. Tahliye olduktan sonra yayın alanında görev almıştır. Tokat temsilciliği yaparken bir itirafçının verdiği bilgiler üzerinden tutuklanarak bir süre Tokat Hapishanesi’nde kalmıştır. 6 ay sonra özgürlüğüne yeniden kavuşan yoldaş, faaliyetine bir an olsun ara vermeden devam etmiştir.

2003 yılında kültür sanat alanında görev alan yoldaş daha sonra TKP/ML İstanbul Üst komitesinde görev almıştır. TKP/ML’nin yapmış olduğu 8. Konferansında PMK Yedek Üyesi seçilen Sefagül yoldaş, 2007 yılının Haziran ayında Gerilla alanında Bölge Siyasi Komiseri olarak görev almış ve şehit düştüğü tarihe kadar bu görevini yerine getirmiştir. Gerilla alanında savaş deneyiminin yetersizliğine bakmaksızın “savaşarak öğrenme” ilkesine sıkı sarılmasının en büyük teminatı olarak Partisine, yoldaşlarına ve halka olan güveni vardır. Bu güven en imkansız anlarda dahi Eylem yoldaşa güç katan en önemli faktörlerden birisiydi.

Savaş alanında deneyimsiz olmak O’nun için hiçbir zaman bahane olmamıştır. Yapılması gereken ne varsa yapmaya çalışmış, hata ve yetmezliklerin üstüne gitmesini bilmiştir. Şehit düşmeden önce verdiği “Herkes işini yapsın” talimatı, aslında devrimci görevlerimizin hatırlatılmasıdır. O, işini hep yapmaya çalışan gerilla gücünün mütevazi önderidir.

2009 yılında MK üyeliğine atanan Sefagül Yoldaş, 2011 yılında Aliboğazı’nda kaldıkları Kış Üslenim Kampında bulundukları manganın çökmesi sonucu 4 yoldaşıyla beraber ölümsüzleşmiştir.

 

 

Bir cevap yazın