Nurşen Aslan

Nurşen Aslan

Şehit düştüğü tarih: 2 Şubat 2011

1981 Tokat Almus  doğumlu olan Nurşen Aslan, (Emel) İstanbul’da TMLGB saflarında örgütlenmiştir.  Bir süre bu alanda faaliyet yürüten yoldaş bu dönemde İkitelli’de bulunan bir faşistin oteline yönelik bombalama eyleminde görev almıştır.

Gerillaya katılım talebi 1999 yılında kabul edilmiş, akrabası olan Aşkın Günel ve Sinan Günel ile beraber katılmışlardır. Artık gerillanın Münire’sidir. 2004 yılına kadar Tokat’tan-Giresun’a, Samsun’dan-Rize’ye kadar Karadeniz’in birçok yerini dolaşarak Karadeniz halkına proletarya partisinin düşüncelerini taşımış, askeri eylemlerde görev almıştır. Gerilla yaşamının birçok zorluğunu inancı ve iradesiyle alt eden Nurşen yoldaş, 2005 yılında Karadeniz’den Dersim’e ulaşan soluklardan birisi olmuştur. Artık yeni faaliyet alanı Dersim, yeni adı da Emel’dir. Kendisi de Dersimli olan ve Dersim’e çıkacak ilk gerilla birliğinde olmak isteyen ancak 2003 yılında ölümsüzleşen Emel Kılıç yoldaşın bu isteğini adını taşıyarak yerine getirmek için almıştır bu ismi. Savaşçı olarak geldiği ve henüz nüve aşamasında olan Dersim’deki gerilla gücünün faaliyetlerine bir süre sonra Bölge Komutanı olarak önderlik etmiştir. Proletarya Partisi tarihinde İlk defa bir kadın yoldaşımız onun şahsında Bölge Komutanlığı görevini üstlenmiştir. Bu konumlanma aynı zamanda erkek işi olarak görülen savaşta Kadınların özneleşmesine de mütevazi katkılardan birisi olmuştur.

Karadeniz’den taşıdığı bilgi, birikim ve deneyimini, partisine, yoldaşlarına ve halka bağlılığıyla harmanlayan Nurşen yoldaş 2 Şubat 2011’ de ölümsüzleştiğinde TKP/ML İleri militanı, TİKKO Dersim Bölge Komutanı’ydı.

 

 

 

 

Bir cevap yazın