Mustafa Sarıca

Mustafa Sarıca

Şehit düştüğü tarih: 5-6 Ağustos 2018

1987 Ankara doğumlu Mustafa Sarıca (Taylan) yoldaş, Türk-Sunni kökenliydi. Üniversite yıllarında devrimci düşünce ile tanışan Taylan yoldaş, girdiği araştırma sürecinde İbrahim yoldaşın düşüncesiyle tanışmış ve etkilenerek partimiz saflarında yerini almıştır. İlk olarak TMLGB saflarında örgütlenen Taylan yoldaş, gençliğin akademik-demokratik mücadelesinde komsomol militanı olarak görev almış ve bu süreçte bir düşman operasyonu sonrası tutsak düşmüştür. Hapishaneden çıktıktan sonra görevlerine dört elle sarılan Taylan yoldaş, mücadelesine TMLGB üyesi olarak devam etmiş ve çeşitli alanlarda görev almıştır.

2010 yılında TİKKO saflarına katılan Taylan yoldaş, sürekli olarak kendini geliştirmenin, partinin ve savaşın ihtiyaç ve görevlerine uygun şekillenmenin çabası içinde olmuştur. O, gösterdiği irade, çaba ve sorumluluk bilinci ile kendini sürekli aşmanın, devrimcileşmenin somut bir ifadesi olarak bilincimizde yer etmiştir.

Şehit düştüğünde TİKKO DBK üyesi olarak görev yürüten Taylan yoldaş, aynı zamanda partimizin ileri militanıydı.

Dersim Ovacık- Mercan Şehitleri

5-6 Ağustos 2018 tarihinde Dersim Ovacık- Mercan yaylalarında faşist ordu güçlerinin bölgede bulunan gerilla birliğimize yönelik saldırısında Mustafa Sarıca (Taylan), İlker Tezer(Yusuf), Tanju Er (Samet),  Mehmet Keleş (Mahir),   Tarık Akın (Yetiş) ve Zeynel Çakıl (Haydar) yoldaşlarımız  şehit düşmüştür.

5 Ağustos günü, gece saat 23.00 sularında başlayan çatışma, 6 Ağustos sabah 09.00’a kadar sürmüştür. Düşman, kara güçleriyle sonuçlandıramadığı çatışmayı, hava desteği alarak sürdürmüş ve yoldaşlarımız son mermilerine kadar direnerek şehit düşmüşlerdir. Çatışma sonucunda düşmanın ölü ve yaralıları hakkında org bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Bir cevap yazın