Muharrem Yiğitsoy

Muharrem Yiğitsoy

Şehit düştüğü tarih: 2 Kasım 2004

1970 yılında Yozgat ili Şefaatli ilçesi Arife köyünde, Türk ulusundan, Alevi mezhebine mensup, orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Aile çevresi daha çok CHP’lidir ama devrimcilere fazla da uzak olmayan bir yapıdadır. Çevresinde devrimciler olmasından dolayı küçük yaşta devrimcilere sempati duyarak yetişmiştir. Partimizle ilk tanışması, üniversite yıllarında olmuştur. Üniversite birinci sınıfta TMLGB saflarında örgütlenmiştir.

Parti saflarında örgütlenmesindeki temel neden kendisinin silahlı mücadeleye sempati duyması ve Partimizi de bu konuda samimi bulmasıdır. Yoldaş, örgütlü bulunduğu alanda çeşitli nedenlerle Partiyle bağı kopmasına karşın her defasında örgütlülüğe ulaşma çabasında olmuştur….

Eskişehir Anadolu Üniversitesinden mezun olana kadar TMLGB içinde faaliyet yürütmüştür. Mezun olduktan sonra da maden mühendisi olmasına ve düzenin bu kapsamda bir dizi olanak sunmasına karşın yoldaş, bunların hepsini elinin tersiyle itmiş ve okulu bitirdikten sonra da Partinin militanı olarak mücadelesini sürdürmüş, Partinin vermiş olduğu her görevi yerine getirmiştir.TMLGB faaliyeti, okuldan mezun olduktan kısa bir süre sonra son bulmuş ve Partinin legal alanda görevlendirmesi üzerine yoldaş bu alana geçmiştir. Uzun bir süre bu alanda görev yapmıstır.

Daha sonra İstanbul isçi faaliyetinde görevlendirilmiştir. Burada belirli bir dönem faaliyet yürüttükten sonra kendisinin de isteğini değerlendiren Partimiz, 2002 bahar ayında Karadeniz gerilla alanında görevlendirmiştir.

2004 bahar ayına kadar bu alanda faaliyet yürütmüştür. 2004 yazında partimizin kararı doğrultusunda Dersim’e çıkarmış olduğu ilk gerilla grubu içinde yer almıştır.

Yoldaş şehit düştüğünde, TKP/ML üyesi, TİKKO alt komutanlarındandı.

Turüşmek şehitleri

2 Kasım 2004 günü Dersim, Türuşmek köyüne bağlı Robaik mezrasında TİKKO ve Maoist Komünist Partisi (MKP) gerillalarının olduğu çatışmada, Muharrem Yiğitsoy ölümsüzleşmiş, Aşkın Günel, Cafer Kara ve bir MKP gerillası yaralanmıştır. Yaraları asgari düzeyde tıbbi bilgi gerektirdiği için gerillalar yaraya müdahale edememiş ve bir bölgeye sığınıp operasyonun bitmesini beklemiştir. Fakat 1 hafta geçmesine rağmen operasyon bitmemiştir ve artık yaralılara müdahale edilmesi gerekmektedir.

Çatışmayı göz önüne alarak sığınılan yerden çıkılmıştır. Fakat Aşkın Günel ve Cafer Kara bacaklarından yaralı oldukları için gerilla birliğini yavaşlattıklarını düşünerek TKP/ML ve MKP gerillalarına onları yavaşlattıklarını ve bırakmaları gerektiğini iletmiştir. Tartışmalar sonucu askeri durumun bunu gerektirdiği düşünülerek Aşkın Günel ve Cafer Kara orada bırakılmıştır. Fakat TKP/ML ve MKP gerillaları ablukanın bulunduğu alandan çıkınca askerlere ateş açacaklar ve askerlerin Aşkın Günel ve Cafer Kara’nın bulunduğu bölgeye yönelmesini engelleyeceklerdir. Asker Aşkın Günel’i ve Cafer Kara’yı TKP/ML ve MKP gerillaları ablukadan çıkmadan önce fark etmiştir. Aşkın Günel ve Cafer Kara yoldaşlar  Truşmek köyü kırsalında düşmanla son mermilerine kadar çatışarak bir Binbaşı’nı etkisiz hale getirerek ölümsüzleşmişlerdir. Çatışmada askerlere “Yaşasın partimiz TKP/ML, Halk ordusu TİKKO, TMLGB” sloganları, mermileri ve bombalarıyla yanıt vermişlerdir.

Bir cevap yazın