Meral Yakar

Şehit düştüğü tarih: 25 Ocak 1973

“...Meral Yakar bacımız var
Çelikten bir partimiz var
Yenilmeyen ordumuz var
Yürüyoruz yürüyoruz iktidara yürüyoruz…

Gaziantep Nizip doğumlu olan Meral Yakar(Kinem), öğrenimi nedeniyle geldiği İstanbul’da öğrenci gençliğin akademik-demokratik mücadelesinden etkilenmiş ve kısa sürede bu mücadele içinde yerini almıştır. Meral Yakar’ın devrimci düşüncelerle bütünleşmesi zor olmadı. O, bu düşünceleri özümsedikten sonra, devrimci mücadelenin en ön saflarında yer almak için büyük çaba gösterdi.
O, İbrahim Kaypakkaya önderliğinde ideolojik ve siyasi olarak PDA revizyonistlerine ve her türden oportünistlere karşı yürütülen yoğun siyasi mücadelede ve patron- ağa devletine karşı yürütülen şanlı mücadelede Proletarya Partisi saflarında yer alarak mücadelesine devam etti ve TKP/ML’nin ilk kadın üyesi oldu. Halka, devrime ve partisine olan bağlılığını, inancını yürüttüğü fedakarca faaliyetlerinde ortaya koydu.

Meral Yakar 22 Ocak 1973 tarihinde İstanbul’da kaldıkları bir evde yoldaşının elindeki silahın kaza sonucu ateş almasıyla yaralanmıştır. Yarasının ağır olmasından kaynaklı hastaneye kaldırılan Meral Yakar’ı tanıyan devletin işkenceci katilleri yaralı haldeyken onu sorguya alırlar. Meral Yakar Proletarya Partisinin direniş geleneğinin ilk mihenk taşlarından birini döşemiştir. İşkenceci katiller hastanede yaralı halde sorguya aldıkları Meral Yakar’ı 25 Ocak 1973 tarihinde katletmiştir. Meral Yakar Proletarya Partisinin ve Türkiye Devrimci Hareketinin TKP üyesi Maria Suphi’den sonra ölümsüzleşen ilk kadın şehididir

Bir cevap yazın