İlker Tezer

İlker Tezer

Şehit düştüğü tarih: 5-6 Ağustos 2018

1985 Dersim doğumlu olan İlker Tezer (Yusuf) yoldaş, Kürt-Alevi kökenliydi. Partimizle küçük yaşlarda tanışan Yusuf yoldaş, örgütlü mücadeleye genç yaşlarda İstanbul’da semt çalışmalarıyla başlamıştır. Parti ve komsomol faaliyetinde çeşitli görevler alan Yusuf yoldaş, mücadeleye katılımını daha ileri taşıma bilinciyle 2012 yılında gerilla saflarına ulaşmıştır. Bu onun açısından mücadelede oluşturduğu rutini kırmak ve ileri atılmak anlamına geliyordu.

Girdiği yol, her ne kadar sancılı ve zorlu da olsa Yusuf yoldaş, zorlukları aşmasını bilmiş ve sürekli olarak daha ötesine ulaşma hedefiyle hareket etmiştir.

Şehit düştüğünde TİKKO saflarında birim komutanı olarak görev alan Yusuf yoldaş, aynı  zamanda partimizin ileri militanıydı.

Dersim Ovacık- Mercan Şehitleri

5-6 Ağustos 2018 tarihinde Dersim Ovacık- Mercan yaylalarında faşist ordu güçlerinin bölgede bulunan gerilla birliğimize yönelik saldırısında Mustafa Sarıca (Taylan), İlker Tezer(Yusuf), Tanju Er (Samet),  Mehmet Keleş (Mahir),   Tarık Akın (Yetiş) ve Zeynel Çakıl (Haydar) yoldaşlarımız  şehit düşmüştür.

5 Ağustos günü, gece saat 23.00 sularında başlayan çatışma, 6 Ağustos sabah 09.00’a kadar sürmüştür. Düşman, kara güçleriyle sonuçlandıramadığı çatışmayı, hava desteği alarak sürdürmüş ve yoldaşlarımız son mermilerine kadar direnerek şehit düşmüşlerdir. Çatışma sonucunda düşmanın ölü ve yaralıları hakkında org bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Bir cevap yazın