Hayrettin Bakış

Hayrettin Bakış

Şehit düştüğü tarih: 29 Haziran 1985

BARGİNİ ŞEHİTLERİ

Hayrettin Bakış komutasındaki gerilla birliği 29 Haziran 1985 tarihinde Hozat’ın Bargini köyüne yakın bir mezrada konakladığı bir sırada bir işbirlikçinin, ihbarı sonucu TC askerleriyle TIKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada Hayrettin Bakış, Nihat Topuzoğlu ve Metin Eker şehit düştü.

Hayrettin Bakış
Çok genç yaşlarda TKP/ML’nin düşünceleri ile tanışan 1957 Dersim-Mazgirt Rijik köyü doğumlu Hayrettin Bakış kısa sürede örgütlü mücadele içinde faaliyete başladı. Faaliyetlerini sürdürürken düşmana esir düştü. 1980 cunta koşullarında başta bölgesel yayın Denge Partizan olmak üzere birçok makalenin altında imzası bulunmaktaydı. 80’li yılların sonunda hapishaneden çıktığında hiç tereddütsüz sınıf savaşının kendini bekleyen alanlarında mücadele etmeye kararlıydı. Partisini ve ideolojisini her türlü değerden daha üstün tutuyordu. Onun bu isteği hapishaneden çıkar çıkmaz gerilla alanında görevlendirilmesini sağlamıştı. Dersim’de görevlendirilen Hayrettin Bakış bölge askeri komitesinde ve bir gerilla müfrezesinin başındaydı. 1982 yılında Merkez Komite’ye  atandı. 2. MK 2. toplantısında sağ çizgiden kaynaklı tasfiyeci kararlar da alınmıştı. Hayrettin Bakış o dönem bu kararların üzerine tam olarak gidemese de Askeri Komisyon toplantısının ardından sorunun ciddiyetini, yakıcılığını kavrayarak bu çizgiyi şiddetle mahkum etmiştir. Hayrettin Bakış şehit düştüğü tarih olan 29 Haziran 1985 yılına kadar mücadelesini tüm kararlılığıyla sürdürmüştür. Kavrayış seviyesi, yetenekleri ve birikimi oranında her yanlışın karşısına dikilen Hayrettin Bakış, kendi yetersizliklerine karşı da samimiyetle yaklaşıyor, değiştirmeye çalışıyordu. Alçakgönüllülüğü ile tüm yoldaşlarının sevgisini kazanan Hayrettin Bakış, kariyerist ve mevki düşkünü insanları partinin gelişmesi önünde engel olarak görüyordu. Ona göre inceleme yapmadan, araştırmadan konuşan kişi ciddi hatalara düşebilirdi. O yüzden hep araştırır, inceler ve sonra konuşurdu. Zekiliğinden dolayı Dersim’de Ona “Kureş” deniliyordu. Dersim’in Kureş’i olarak adlandırılan Hayrettin Bakış, ayrıca birçok ihbarcıyı da gözlem altında tutmuş, sorgulamış ve çeşitli açıklarını bulup cezalandırmıştır. Onun hayatında “yok”, “olmaz”, “yapamam” sözcüklerine yer yoktu. Hiçbir olanağın görünmediği yerlerde o olanak yaratır, imkan ortaya çıkarırdı. Şehit düştüğünde MK-SB Üyesi ve Bölge Komutanıydı.

Hayrettin Bakış’ın kaleminden:
“…Yenilgi yıllarının tipik özelliklerinden olan dağınıklık, bölünmüşlük, karışıklığın olduğu, çeşitli siyasal birikimlerde yeni yeni arayışların olduğu günümüzde, İbrahim Kaypakkaya yoldaşın düşüncelerini temel alarak, bu olumsuz gidişat önlenip, zafere giden yolda ilerlenilebilinir. Yenilgi yıllarında, atılım yıllarına hazırlanarak partimiz TKP/ML’yi sağlamlaştırarak, emin adımlarla ilerleyebiliriz. Bu tarihi sorumluluğu yerine getirmek için daha fedakar, daha canlı ve tutarlı davranmak zorundayız. Emin adımlarla yürüyeceğimiz bu yolda O’nun Marksist Leninist düşünceleriyle ilerleyeceğiz.”
(18 Mayıs 1985’te İ. Kaypakkaya’yı anma vesilesiyle düzenlenmiş bir geceye 1 No’lu Gerilla Bölge Komitesi adına Hayrettin Bakış’ın kaleme aldığı yazıdan)

Hayrettin Bakış, Nihat Topuzoğlu ve Metin Eker

Hayrettin Bakış, Nihat Topuzoğlu ve Metin Eker

Bir cevap yazın