Haydar Arğal

Haydar Arğal

Şekit düştüğü tarih: 6 Mayıs 2016

1988 Dersim-Mazgirt doğumlu Sinan (Haydar Arğal) yoldaş, TKP/ML’nin gençlik örgütlenmesinde başlayan mücadelesini 2011 yılında Halk Ordusu saflarına katılarak devam ettirmiş, çalışkanlığı, fedakârlığı ve cesaretiyle öne çıkarak önemli sorumlulukların taşıyıcısı olmasını bilmiştir. Şehit düştüğüne TİKKO komutanlarındandı.

TMLGB tarafından yapılan açıklama: “Haydar Arğal’ın (Sinan) uzun dönem Rıza ismiyle Komsomol faaliyeti yürüttüğünü ve özellikle komsomolun bölge faaliyetinin gelişiminde yoğun emek harcadığını belirterek “Rıza yoldaş GB’mizin 3. Kongresi’ne delege olarak katılmış ve burada GB-MK üyesi seçilmiştir. Bir süre GB’mizde MK olarak görev aldıktan sonra 2011’de ölümsüzleşen beş kadın yoldaşın mevzilerinin doldurulması için GB’mizin görevlerini ilk omuzlayan yoldaşlardan oldu”

GEYİKSUYU ŞEHİTLERİ

6 Mayıs gecesi Dersim’de TC ile TKP/ML’ye bağlı TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada iki halk savaşçısı, yaşamını iyiden ve güzelden yana ne varsa ona adayan iki yiğit devrimci; Haydar Arğal(Sinan)  ve Murat Tekgöz(Rıza) halkımızın bağrında yeşermek üzere toprağa düştü!  Dersim Merkez GeyikSuyu Nahiyesine bağlı Bornek (Düzpelit) köyü kırsalında 6 Mayıs gecesi başlayan ve 7 Mayıs’a kadar devam eden çatışmada, iki Partizan yoldaşlarından devraldığı direniş bayrağını ardıllarına bırakarak Dersimin kalbine gömüldü!

 

 

 

 

Bir cevap yazın