Gülizar Özkan

Gülizar Özkan

Şehit düştüğü tarih: 2 Şubat 2011

1967 Yılında Dersim Pülümür’e bağlı Pancılas(Çakırkaya) köyünde doğmuştur. Köyü TİKKO gerillalarının uğrak yerlerindendir. Sürekli gerillalarla iç içe olan Gülizar yoldaş, 1990 yılında köylerine gelen gerilla birliğine katılma talebinde bulunur. Talebi kabul edilen yoldaş bir yıl boyunca dağları mesken eyler. Gerilla’nın Rojda’sıdır artık. 1991 yılında hamileliği nedeniyle inmek zorunda kalır. Bir süre sonra Gülizar yoldaş tekrar katılma talebinde bulunur ancak bu sefer önünde başka engeller çıkar. Bu süreç proletarya partisi saflarında boy veren darbeciliğin ortaya çıktığı dönem olmuştur. Bu süreçte Partiyle olan bağı kopsa da O her fırsatta partiyle bağ kurmaya çalışmış ve bir çocuğu olmasına rağmen tekrardan gerillaya katılma kararından vazgeçmemiştir.

Gülizar (Özlem) yoldaş 1997 yılında bir operasyonda gözaltına alınarak tutuklanmıştır. 7 yıl kaldığı hapishaneden partiyle bağ kurarak çıkmıştır. Şimdi artık tek düşüncesi vardır. Gerillaya katılmak. Ne yaşı engel olmuş bu kararından vazgeçmesine, ne de çocuğuna olan bağlılığı. Sadece kendi çocuğunu düşünecek kadar bencil olmadığını ifade ederek, bütün çocukların özgür bir dünyada yaşaması için kararında ısrar etmiştir.

Hapishaneden  çıktıktan sonra bir süre legal alanda faaliyet yürüten Gülizar yoldaş 2005 yılında nihayet yıllardır özlemini duyduğu gerilla mücadelesine katılmıştır. Artık adı Özlem’dir. Gerillaya katılmadan kısa bir süre önce MKP gerillaları ile TİKKO gerillalarının düşmanla girdikleri bir çatışmada ölümsüzleşen MKP gerillası Özlem Eker’in adını yaşatmak istemiştir.

2 Şubat 2011’de ölümsüzleşen Gülizar yoldaş TKP/ML ileri militanı TİKKO’nun Birim Komutanlarındandır.

 

 

 

Bir cevap yazın