Dilek Polat

Dilek Polat

Şehit düştüğü tarih: 7 Nisan 2006

1972 Dersim Merkez Xaçeli (Dikenli)  doğumlu Dilek Polat (Perihan – Ayfer)  TKP/ML ile 9 Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi 4. sınıftayken, TMLGB’de örgütlenerek ilişkiye geçmiştir.

Devrimci düşüncelerle aile çevresinde çocukluk yıllarında tanışmıştır. Örgütlü mücadeleye ise Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi’nde okurken TMLGB saşarında başlamıştır. Her TKP/ML militanı gibi Dilek yoldaş da sınıf mücadelesinin ön saşarında daha etkin olma isteğiyle oluşan düşlerini, gerçeğe dönüştürmek için, hiç zaman kaybetmemişti. Partinin çağrılarına yanıt olarak 1999 Eylül’ünde Karadeniz gerilla faaliyetine dahil olmuştur. Ne burjuvazinin sunduğu öğretmenlik ne de önüne koyulan gelecek düşleri, Dilek’in hayallerine gölge düşüremedi. Ve artık TKP/ML T‹KKO’nun kara kızı, kendine örnek aldığı Ayfer Celep yoldaşın ismiyle gerilla saşarında Ayfer olarak yerini aldı.

Her Kürt çocuğu gibi Dilek’te ninelerinin dedelerinin anlattığı katliam, zulüm, işkence, baskı anlatılarıyla büyümüştü. Ulusal baskının, ezilmişliğin bilincinde olan Dilek yoldaş, elindeki silahı doğrultacağı hedefi iyi biliyordu. Bunun için gereken her türlü çabayı, fedakarlığı, ısrarı ortaya koymaktan geri durulmamasını bilerek yaşadı. Gerillanın zorlu şartlarıyla kendi özellikleri bazı zamanlar karşı karşıya geldi. Ama Dilek yoldaş kendisiyle de mücadele etmesini bildi. Belki yer yer gerekenin gerisinde kalıyordu, ama, o uğraşı vermekten bir an olsun geri durmamıştı. Aldığı görevler, taşıdığı yükler bunun göstergesi olmuştur. Artık, Dilek yoldaş gerilla alanında mıntıkalarda komutanlık üyesi ve özel görev birimlerinin komite üyesi olarak kendini cisimleştirebilendi.

Ayfer yoldaş Karadeniz Bölge Komitesi’ne (D-KBK) bağlı, Karadeniz Komitesi (KK) üyesi ve Özel Birim Komutanı olarak faaliyet sürdürüyordu.

7 Nisan 2006 tarihinde Ordu ilinde, devrimci bir eylem hazırlığındayken yaşanan patlama sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın