Cafer Kara

Cafer Kara

Şehit düştüğü tarih: 9 Kasım 2004

Maraş ili Elbistan ilçesi Ambar köyünde Kürt ulusundan, Alevi mezhebine mensup yoksul bir ailenin çocuğu olarak 1 Kasım 1966 tarihinde dünyaya gelmiştir.

Gençlik yıllarına kadar köyde kalmış daha sonra ise akrabalarının yanına yurtdışına gitmistir. Aile çevresinde olan Partimiz sempatizanları vasıtasıyla partimizle tanışmıştır. Daha sonra yurtdışında parti saflarında örgütlenmiştir. Uzun bir dönem yurtdışında çesitli parti faaliyetlerinde bulunmuştur.

2000 yılında Partiye gerilla alanında faaliyet yürütmek isteğini bildirmiştir. Bu isteği değerlendiren Parti örgütlülüğümüz 2002 yılında yoldaşı gerilla alanında faaliyete göndermiştir.

İlk olarak Karadeniz Bölgesinde faaliyete başlamış daha sonra kendinin de öteden beri isteği olan Dersim bölgesinde görevlendirilmiştir.

Yoldaşın uzun bir mücadele yaşamı vardır. Bir dizi yetmezlikler yaşasa da, yoldaş bunları hep partiyle aşmayı ve mücadelenin içinde olmayı tercih etmiştir.

Yoldaş şehit düştüğünde TKP/ML ileri sempatizanı, TİKKO savasçısıdır.

Turüşmek şehitleri

2 Kasım 2004 günü Dersim, Türüşmek Köyü’nde TİKKO ve Maoist Komünist Partisi (MKP) gerillalarının olduğu çatışmada, Muharrem Yiğitsoy ölümsüzleşmiş, Aşkın Günel, Cafer Kara ve bir MKP gerillası yaralanmıştır. Yaraları asgari düzeyde tıbbi bilgi gerektirdiği için gerillalar yaraya müdahale edememiş ve bir bölgeye sığınıp operasyonun bitmesini beklemiştir. Fakat 1 hafta geçmesine rağmen operasyon bitmemiştir ve artık yaralılara müdahale edilmesi gerekmektedir.

Çatışmayı göz önüne alarak sığınılan yerden çıkılmıştır. Fakat Aşkın Günel ve Cafer Kara bacaklarından yaralı oldukları için gerilla birliğini yavaşlattıklarını düşünerek TKP/ML ve MKP gerillalarına onları yavaşlattıklarını ve bırakmaları gerektiğini iletmiştir. Tartışmalar sonucu askeri durumun bunu gerektirdiği düşünülerek Aşkın Günel ve Cafer Kara orada bırakılmıştır. Fakat TKP/ML ve MKP gerillaları ablukanın bulunduğu alandan çıkınca askerlere ateş açacaklar ve askerlerin Aşkın Günel ve Cafer Kara’nın bulunduğu bölgeye yönelmesini engelleyeceklerdir. Asker Aşkın Günel’i ve Cafer Kara’yı TKP/ML ve MKP gerillaları ablukadan çıkmadan önce fark etmiştir. Aşkın Günel ve Cafer Kara yoldaşlar  Truşmek köyü kırsalında düşmanla son mermilerine kadar çatışarak bir Binbaşı’nı etkisiz hale getirerek ölümsüzleşmişlerdir. Çatışmada askerlere “Yaşasın partimiz TKP/ML, Halk ordusu TİKKO, TMLGB” sloganları, mermileri ve bombalarıyla yanıt vermişlerdir.

 

Bir cevap yazın