Bahattin Günel

Bahattin Günel

Şehit düştüğü tarih: 27 Eylül 1998

Tokat Almus’a bağlı Dadukta (Çambulak) köyünde doğdu Bahattin Günel. Proletarya Partisi’nin önderliğinde savaşan TİKKO’nun Karadeniz’de yürüttüğü gerilla savaşından etkilenenlerden biriydi. Köylüsü ve akrabası olan Duran Salman’la birlikte milislik kapsamındaki faaliyetleriyle belli bir süre gerillaya yardımcı oldu. Çalışmak üzere gittiği İstanbul’da gençlik örgütü TMLGB bünyesinde örgütlü faaliyetlerini sürdürdü. ‘94 yılında gerillaya katılan Bahattin Günel, TKP/ML’nin Tokat kırsalında gerçekleşen 2. OPK sürecinde önemli görevler üstlenmiş ve bunları layıkıyla yerine getirmek için canla başla çalışmıştır. Çalışmak, daha fazla çalışmak, çalışmayı bir zevk haline getirecek kadar özümsemek… “Olmaz” denileni olur hale getirecek kadar emeğin ve emekçinin kudretinin bilincinde olmak… O bunları yaşamında en iyi somutla- yanlardandı.
27 Eylül 1998’de Dumanlı direnişinde yoldaşlarıyla omuz omuza son mermisine kadar savaşarak şehit düştü. Şehit düştüğünde TKP/ML’nin ileri sempatizanı, TİKKO’nun komutanlarındandı.

DUMANLI ŞEHİTLERİ

27 Eylül 1998 tarihinde Tokat Almus’a bağlı Varzıl köyü yakınlarında, Tokat ile Sivas arasında yükselen Dumanlı dağında TKP/ML’ye bağlı Halk Ordusu TIKKO gerillan ile faşist TC güçleri arasında çıkan çatışmada gerillalardan Bahattin Günel (Eyüp), Leyla Karataş (Nilüfer), Ümit Güner (Ümit) ve Zeynel Çalpar (Bakış) şehit düştüler.

Bir cevap yazın