Atilla Özkan

Atilla Özkan

Şehit düştüğü tarih: 18 Ocak 1976

TKP/ML Üyesi ve TİKKO’nun komutanı ve savaşçısı olan Atilla Özkan, 18 Ocak 1976’da aralarında Muhsin Bodur ve Mete Altan adlı faşistlerin de olduğu MHP ve siyasi şube polisleriyle girdiği silahlı çatışmada şehit düştü.
Kayseri’de 1957 yılında dünyaya gelen Atilla Özkan’ın yaşamı birçok halk çocuğununki gibi binbir güçlükle doludur. 70’li yıllarda devrimci düşüncelere ilgi duyan Atilla Özkan, TKP/ML ile 1973’ten sonra başlayan toparlanma devresinde ilişki kurdu. Cesur, kararlı, inisiyatifli, alçakgönüllü, vb daha birçok özelliğiyle sevilen ve sayılan bir kişi olarak kitlelerin sevgisini kazanmıştı. Lise son sınıfta okulu terkederek Zeytinburnu ve Kazlıçeşme’deki birçok fabrikada üretime katıldı. Çalıştığı fabrikalarda işçi sınıfının arasında yoğun bir propaganda faaliyeti yürüterek onları örgütlemeye çalıştı. Faaliyet içerisinde yetkinleşen Atilla Özkan, İstanbul bölgesinin önder kadrolarındandı. TİKKO’nun İstanbul örgütlenmesinde önemli görevler üstlendi.
Yürüttüğü mücadelede kısa sürede düşmanın baş hedefi haline gelen Atilla Özkan’ın Zeytinburnu, Veliefendi’de kaldığı ev, bir ihbar sonucu düşman güçleriyle sarılır. Evde bulunanlar Proletarya Partisi’nin direnme geleneğini yaşatarak, son mermilerine kadar çatışırlar. Çatışmada Atilla Özkan, yanındakilerle birlikte yaralı ele geçirilir. Yaralı olmasına rağmen hastaneye kaldırılmayarak, ölüme terk edilir. Yerde yaralı bir vaziyette kanlar içinde yatan Atilla Özkan, kanının son damlasına kadar Proletarya Partisi’nin şiarlarını haykırarak şehit düşer.

Bir cevap yazın